Patronka Clubu

Tereza Chmelařová

Kněžka, ceremonialistka, průvodkyně dětí a seniorů

Kněžka, ceremonialistka, průvodkyně dětí a seniorů

Tereza je kněžka, ceremonialistka. Provází ženy, rodiny, komunity při důležitých okamžicích v jejich životech na cestě lidské zkušenosti "od kolíbky do rakve". Pracuje s dětmi v lesním klubu, se seniory v komunitním centru, zabývá se přírodním pohřebnictvím.

 

Tereza říká...

Někdy sama sebe nazývám nadšenou průzkumnicí lidské zkušenosti. Život na Zemi mě nepřestává udivovat. Ráda cestuji po vnějších i vnitřních krajinách. Mým oblíbeným dopravním prostředkem na výpravách do skrytých prostor je malování. Maluji, abych se přiblížila sama sobě a snad se i letmo dotkla skutečnosti, jejíž jsem součástí i spolutvůrcem. Jsem body-arteterapeutka ve výcviku. Držím druhým prostor, aby se skrze výtvarné sebevyjádření potkali se sebou, neboť věřím, že každý v sobě neseme odpovědi na otázky, které si pokládáme. Je pro mě důležité setkávat se s lidmi všech věků i skupin, propojovat je a naslouchat jejich příběhům. Zřejmě proto mě zavolala profese sociální pracovnice, pracuji s dětmi, s dospělými i se seniory.
Mým dalším velkým tématem je otázka smrti, umírání a doprovázení pozůstalých. Jsem začínající ekofunebračka, zajímám se o přírodní pohřebnictví, pracuji na přírodním hřbitově a v IG projektu @Na_křídlech_havraních se pomalu snažím vracet "smrt zpět do života". Všechny své zkušenosti, znalosti a dovednosti využívám a předávám dál ve Výcviku kněžek, kde působím jako členka lektorského týmu. Přechodový rituál, ceremonie je pro mě způsob, jak se zastavit a uctít změnu v životě. Jak uznat, co bylo, zacítit, co je a otevřít se tomu, co přichází.

Rituální zaplétání dredů

Splétání vlasů má od pradávna ochranný i hluboký symbolický význam. Do vlasů lze vplétat záměr, i modlitby. Lze je chránit amulety. Copánky, či dredy mohou být podporou a připomínkou při cestě za plněním Vašeho záměru. Pro mě jsou svou podobností znázorněním kořenů, které mě přibližují k Zemi. Jsou mi oltářem, který se sezónně proměňuje. Na přání dredy zaplétám po celé hlavě, nebo (častěji) jen jednotlivě zespoda vlasů. Dredy lze dotvořit za pomoci ovčí vlny, provázků, zdobit korálky, drahými kameny, talismany... Vše v naladění na záměr, se kterým za mnou žena přichází.

Rituál přivítání dítěte

Provedu Vás krásným rituálem pojmenování Vašeho miminka. Tyto novodobé 'křtiny' se obvykle konají u příležitosti oslavy prvních narozenin. Dopřejte si tak trochu jinou oslavu v kruhu svých blízkých, kde se společně zastavíme, abychom vyslechli příběh jména Vašeho děťátka, uctili rodové linie, z nichž pochází a všichni mu společně požehnali na cestu životem.

Rituál posledního rozloučení

Provedu Vás pohřebním obřadem. S důrazem na potřeby Vaše a Vaší komunity, v úctě k přáním zesnulého.

Cena: od 1000,-

Cena rituálu je dohodou dle množství dredů a délky vlasů.

Cena: 3000,-

Cena: od 2500,-